INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Franciszek Poźniak h. Grzymała  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Poźniak Jan Franciszek h. Grzymała (zm. 1667), pisarz ziemski wileński, podwojewodzi, poseł sejmowy. Pochodził z rodziny osiadłej w woj. połockim, był synem Aleksandra, właściciela Klimowszczyzny (Krasny Staw).

P. miał zapewne wykształcenie prawnicze, ponieważ już w r. 1653 występował w charakterze obrońcy w sprawach toczonych przed Trybunałem Lit. Następnie związał się z Jerzym Karolem Hlebowiczem, star. żmudzkim, w imieniu którego zarządał w l. 1656–8 dobrami Jałówka (pow. wołkowyski). W l. 1659–63 był pisarzem grodzkim żmudzkim z ramienia tegoż Hlebowicza. W początkach 1660 r. został wybrany przez szlachtę żmudzką na jednego z posłów do prawego skrzydła armii lit., które pod dowództwem Aleksandra H. Połubińskiego walczyło ze Szwedami w Kurlandii, z podziękowaniami za obronę i z zapewnieniami poparcia interesów wojska. W t. r. został mianowany pisarzem dekretowym W. Ks. Lit. po rezygnacji Krzysztofa Antoniego Obryńskiego. W r. 1661 posłował z Inflant na sejm, po zakończeniu którego podpisał się pod inspirowanym przez Paców manifestem szlachty lit., popierającym plany elekcyjne Jana Kazimierza. Z sejmu tego wyznaczony został do Trybunału Skarbowego Lit.

W czerwcu 1663, dzięki staraniom woj. wileńskiego i hetmana w. lit. Pawła Sapiehy, P. został pisarzem ziemskim wileńskim. Związany w zasadzie z opozycją antydworską (Sapieha, Hlebowicz) potrafił jednak zachować dobre stosunki z dworem i Pacami. Wyraźnie uwidoczniło się to w okresie walki króla z Jerzym Lubomirskim w l. 1664–6. P. został, przy poparciu kanclerza w. lit. Krzysztofa Paca, posłem z pow. wileńskiego na sejm 1664 r. i jako jeden z dwóch przedstawicieli posłów lit. zasiadł w sądzie nad Lubomirskim. Dn. 21 II 1665 został ponownie obrany, przez obradującą pod nadzorem Paców szlachtę wileńską, posłem na sejm wiosenny. W t. r. Jan Kazimierz wyznaczył go na komisarza do otaksowania dóbr po Kiszkach. Przy poparciu Paców został P. znów posłem z pow. wileńskiego na sejm wiosenny 1666 r. W początkowej fazie jego obrad twardo bronił interesów dworu w sprawie obioru marszałka. Później zajmował bardziej umiarkowane i sprzyjające restytucji Lubomirskiego stanowisko. Być może powodem tego było związanie się z nowo mianowanym (4 IV) woj. wileńskim Michałem Kazimierzem Radziwiłłem, który powierzył P-owi urząd podwojewodziego wileńskiego. Było to wyrazem wzrastającej roli P-a w powiecie, czego Radziwiłł nie omieszkał wykorzystać, wiążąc go z własnym stronnictwem. Nominacja ta spotkała się z gwałtownym protestem szlachty, która dopatrywała się w tym złamania praw, gdyż P. nie ustąpił z urzędu pisarza ziemskiego i w ten sposób sprawował dwa urzędy sądowe w jednym powiecie.

Zmienność poglądów i karierowiczostwo P-a szło w parze z zapobiegliwością w sprawach majątkowych. I tak w r. 1656 otrzymał wioskę Czarna (woj. wileńskie), w r. 1658 – Szkodziszki (Żmudź) od Hlebowicza, w r. 1660 w dożywocie dobra Kuszliki (woj. połockie), w r. 1663 wójtostwo potomszewskie, następnie dzierżawę Żorany w star. żmudzkim (występował z tytułem star. żorańskiego), wreszcie w r. 1665 otrzymał wójtostwo korklańskie (na Żmudzi) i dobra Lachowszczyzna (woj. połockie). W zastawie od Władysława i Eustachego Tyszkiewiczów trzymał Niemenczyn pod Wilnem. Miał nadto rodzinną Klimowszczyznę i kupione w r. 1665 od kanonika kruszwickiego Stefana Poniatowskiego za 60 000 zł duże dobra Soły w pow. oszmiańskim (które stały się główną siedzibą Poźniaków do r. 1810). Zmarł 12 IX 1667, zabity przez sędziego grodzkiego wileńskiego Ihnatowicza, być może konkurenta do urzędu podwojewodziego wileńskiego.

Z małżeństwa z Anną Brygidą Obrąpalską pozostawił P. synów: Aleksandra, Stanisława Jerzego, chorążego oszmiańskiego, Antoniego, podobno podwojewodziego wileńskiego w 1682 r., oraz córki: Annę, za podstolim połockim Snarskim, i Krystynę – za Szumskim.

 

Uruski, XIV; – Codello A., Pacowie wobec opozycji Jerzego Lubomirskiego (1660–1667), „Przegl. Hist.” 1958 z. 1 s. 26 (mylnie: Bośniak); Jankowski C., Powiat oszmiański, Pet. 1896; Korzon T., Dola i niedola Jana Sobieskiego, 1629–1674, Kr. 1898 I 258; Ochmann S., Sejmy lat 1661–1662, Wr. 1977; Sapiehowie, II; – Akty Vil. Archeogr. Kom., IX, XV; Chrapowicki J. A., Diariusz. Część pierwsza: lata 1656–1664, Oprac. T. Wasilewski, W. 1978; Poczobut Odlanicki J. W., Pamiętnik (1640–1684), W. 1877; Vol. leg., IV 791; – AGAD: Sumariusz Metryki Lit., IX k. 280, 282, 284v., 119, Arch. Radziwiłłów Dz. II nr 1409, Dz. V nr 3089 (K. Dobkiewicz do B. Radziwiłła, Wil. 7 II 1666), Arch. Publ. Potockich rkp. 321 s. 24 (Diariusz sejmu 1605 r.), Arch. Tyzenhauzów G-820; Arch. Państw. w Kr.: Arch. Sanguszków nr 67 s. 381; B. Czart.: rkp. 394 nr 34 (Manifestacyja stanów W. Ks. Lit. przeciwko p. podwojewodziemu wileńskiemu); B. PAN w Kr.: nr 5940, 6098.

Andrzej Rachuba

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.